Zajímavosti

Výlet plný bledulí

V Údolí Chlébského potoka, což je i místopisný název přírodní památky, rostou bledule v podhorském potočním luhu bystřinného toku v nadmořské výšce kolem 500 m n. m. V březnu se zde pod ještě holými olšemi a jasany objevují koberce sněhobílých zvonečků se žlutými okraji, mezi nimi pospíchá křišťálově čistý potok. Vydáte-li se po zelené turistické značce od kostela v obci Nedvědice na osadu Chlébské a podél potoka dojdete až do údolí v lese, kde je samotné centrum památky a koberce bledulí jsou zde nejkrásnější.

Druhá lokalita je rovněž přírodní památkou a jmenuje se Hersica. Nachází se ve vrcholové části Sýkořské hornatiny kolem pramenného úseku potoka Besének, kde se zachovaly zbytky přirozených a přírodě blízkých mokřadních ekosystémů. A právě zde ve výšce 610 – 660 m n. m. rozkvétají bledule přibližně o týden později. Hersicu najdete vpravo vedle silnice z obce Bedřichov u Lysic do obce Černovice. Místo poznáte podle křížení potůčku se silnicí a ústí lesní cesty.

Pohled na Jeseníky z Kosíře

Nejvyšším kopcem na Hané není, jak se zde často říká, řepa na poli, ale vrchol Velkého Kosíře neboli „Hanácké Mont Blank“. Aby z jeho vrcholu v úctyhodné výšce 442 m n. m. bylo vidět nejen do úrodné Hané, ale například i do Hornomoravského úvalu, na siluetu Nízkého Jeseníku a za dobré viditelnosti i na televizní vysílač na nejvyšším vrcholu Moravy, tj. na Pradědu, byla na místě původní rozhledny z roku 1927 postavena a v červnu 2013 otevřena rozhledna nová.

Na samotný vrchol Velkého Kosíře můžete vystoupat po žluté či zelené turistické stezce za všech okolních vesnic, nebo zvolit asfaltovou cyklotrasu procházející přes celý Velký Kosíř. Ze zajímavostí, které můžete na výstupu na vrchol potkat, stojí za zmínku například Boží muka u bývalého zámeckého dvora Gabrielov nebo výklenková kaple Panny Marie nad obcí Čechy pod Kosířem.

Pokud Vám Velký Kosíř nebude stačit, můžete navštívit i jeho „menšího bratra“ Malý Kosíř s nadmořskou výškou 317 m n. m. nad lázeňskou obcí Slatinice.

Zajímavá místa, která stojí za to navštívit